Hosting

Co to jest protokół SSL i jak działa?

Historia SSL (Secure Sockets Layer) sięga 1994 roku, kiedy przedsiębiorstwo Netscape stworzyło protokół, który miał służyć do całkowicie bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Protokół SSL działa w architekturze klient-serwer. Pozwala to na nawiązanie bezpiecznego połączenia z użyciem certyfikatów. Pod nazwą „architektura”, kryje się zestaw nowoczesnych technologicznie rozwiązań zapewniających uwierzytelnienie serwera, a także klienta.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL jest niedużym zestawem danych, który cyfrowo wiąże klucz kryptograficzny. Służy on do poświadczenia wiarygodności domeny, a także właściciela. Dzięki temu możliwe jest ustanowienie bezpiecznego połączenia z przeglądarki do serwera internetowego. Elementy, które wchodzą w skład certyfikatu SSL, to dane strony, dla której został wydany, czyli: nazwa domeny, okres ważności certyfikatu, szczegóły dotyczące urzędu certyfikacji, klucz publiczny, algorytm klucza publicznego i wersja SSL/TlS oraz algorytm podpisu certyfikatu.

Co aktywuje protokół SSL?

Po czasie, w którym programiści zainstalują na serwerze protokół SSL, certyfikat aktywuje to połączenie. Dokładnie wtedy po lewej stronie panelu, w którym znajduje się adres domeny, pojawia się charakterystyczna zielona kłódka. Właśnie wtedy witryna przechodzi z niezabezpieczonego protokołu HTTP na bezpieczny HTTPS.

Kiedy użytkownik uruchamiający przeglądarkę próbuje uzyskać dostęp do określonej strony internetowej – serwera zabezpieczonego protokołem SSL – przeglądarka i serwer nawiązują ze sobą tzw. kontakt SSL. Operacja ta zajmuje milisekundy i jest nieuchwytna dla użytkownika.

Jak zapewnić protokół SSL swojej domenie?

Aby zapewnić protokół SSL swojej domenie, należy uzyskać certyfikat SSL od przyznającego go urzędu certyfikacji. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie go na swoim hostingu. Sam urząd jest organem, który jako jedyny jest w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście osoba składająca wniosek jest właścicielem domeny.

Zainstalowanie protokołu SSL na swojej witrynie może być dla wielu osób problemem. Dlatego warto skorzystać z usług firm, które oferują nie tylko przyznanie certyfikatu SSL, lecz także jego instalację.

Protokół SSL a backup danych dla firm

Jedną z usług, która wykorzystuje protokół SSL, jest backup danych dla firm. To skuteczna metoda ochrony przed zniszczeniem i utratą danych firmy. Dzięki takiej usłudze, dane klientów i informacje dotyczące płatności są chronione przed atakami cyberprzestępców, kradzieżą lub zdarzeniami losowymi. Backup danych dla firm jest szyfrowany właśnie za sprawą protokołu SSL. Dzięki temu można podnieść jakość swojej domeny i wpłynąć na jej widoczność w wyszukiwarce.

Aby zapewnić backup danych dla swojej firmy, należy dobrze zapoznać się z ofertą różnych dostawców. Jednym z nich jest firma INEA, która gwarantuje skuteczną metodę ochrony przed zniszczeniem i utratą danych. Szyfrowanie danych przed wysłaniem na serwer w INEA Data Center, zgodność z wymaganiami RODO, automatyczne tworzenie kopii zapasowych na podstawie ustalonego wcześniej harmonogramu oraz dostęp do kopii z każdego miejsca na świecie, to tylko kilka zalet backupu danych dla firm w INEA. Łącząc te cechy z bezpieczeństwem, jakie zapewnia protokół SSL, można skutecznie zabezpieczyć najważniejsze dane dotyczące działalności swojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *