Inne

Góry Sowie – poznaj najpiękniejsze trasy i przygotuj się na trekking

Weekendowy lub kilkudniowy wypad w Góry Sowie to propozycja nie do odrzucenia. Jeśli jeszcze nie zwiedziłeś tych najbardziej tajemniczych gór w Polsce, to koniecznie zaplanuj wycieczkę w niezwykłe rejony Dolnego Śląska. Zanim jednak zaczniesz się pakować, sprawdź, których tras nie możesz ominąć, by nie przeoczyć najważniejszych atrakcji tego wyjątkowego pasma górskiego.

Fascynująca najstarsza część Sudetów

Góry Sowie to dość niewielkie, bo liczące około 200 km2 pasmo, które jest chętnie odwiedzane nie tylko przez miłośników pięknych krajobrazów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Przyciąga ono także osoby uwielbiające miejsca owiane legendami i związane z mrocznymi historiami. Do Gór Sowich jest niedaleko z Wrocławia – wystarczy przejechać około 60 km, kierując się na południowy zachód, by dotrzeć do jedynego położonego w całości w Polsce pasma górskiego! Skorzystaj z tego, że w Górach Sowich stworzono gęstą sieć turystycznych szlaków zróżnicowanych pod względem trudności i długości i wejdź na Wielką Sowę. Odwiedź też srebrnogórską warownię oraz kompleks Riese, który miał być jedną z głównych kwater Hitlera!

Wielka Sowa, Mała Sowa, Kalenica

To trzy najwyższe szczyty Gór Sowich – aby je zdobyć, zdecydowanie potrzebne będą Ci dobre buty trekkingowe damskie. Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) to góra, na którą prowadzą liczne szlaki, z których najdłuższe liczą kilkadziesiąt kilometrów. Najpopularniejsza jest trasa rozpoczynająca się w Przełęczy Sokolej – decydując się na nią, można skorzystać z gościny w dwóch schroniskach.

Warto też decydować się na przykład na trasę żółtym szlakiem od strony Walimia, który nazywany jest Carską Drogą. Przed wejściem na Wielką Sowę, będzie Cię czekało zdobycie Małej Sowy. Carska Droga jest szczególnie polecana osobom preferującym mało uczęszczane szlaki. Jeśli będziesz chciał jak najszybciej dostać się na Wielką Sowę, by wejść na stuletnią wieżę widokową i ruszyć dalej, idealną opcją będzie wędrówka szlakiem czerwonym z Przełęczy Jugowskiej. Jest to odcinek najłatwiejszy, ale niestety również najbardziej zatłoczony.

Zastanów się też nad tym, by podążać szlakiem czerwonym (Głównym Szlakiem Sudecki) na Kalenicę. Możesz ruszyć na z Przełęczy Jugowskiej. Planujesz naprawdę długie wędrówki po Górach Sowich? Zdecyduj się na dalszą trasę aż do Twierdzy Srebrna Góra, będącą największą górską twierdzą w Europie.

Inne atrakcje

Będąc w Górach Sowich, koniecznie trzeba zobaczyć tajemnicze podziemia kompleksu Riese. Jeden z obiektów wchodzących w skład projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec leży w Walimie (Riese Sztolnie Walimskie). W Walimie rozpoczyna się na przykład szlak żółty, z którego można dojść na dwie najwyższe szczyty w okolicy i do wsi Kamionki. Jeżeli będziesz podążać szlakiem niebieskim, z Zamku Grodno przejdziesz do Przełęczy Walimskiej, a jeśli będziesz mieć ochotę, również na Wielką Sowę.

Przygotuj się na niezapomniane wrażenia i koniecznie zadbaj o odpowiednie obuwie, byś mógł jak najlepiej wspominać pobyt w Górach Sowich!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *